Типи датчиків руху і який обрати Вам?

Motion sensor – важлива складова екосистеми розумного будинку чи квартири, оскільки вони виявляють тих, хто перебуває в приміщенні, коли їх там не повинно бути. Сенсори функціонують у зв'язці з іншими девайсами розумного будинку. Коли датчик визначає рух, він дає сигнал іншим пристроям, тим самим, виконуючи заданий сценарій. Для виявлення живих об'єктів використовуються різні світлові, звукові хвилі або їх комбінації.

Підвищення комфорту, економія часу та засобів досягається тим, що сенсори можуть самі вмикати/вимикати освітлення без вашої участі, наприклад:

  • Автоматичне ввімкнення світла у квартирі або на вулиці, в той момент, коли опинитеся в зоні видимості та вимикання, коли залишаєте її.
  • Отримання повідомлення на смартфон під час спрацьовування, тим самим попереджаючи про потенційну загрозу в будинку.

Найкращі датчики руху – це ті, які відповідають вашим запитам та виконують поставлені завдання. Щоб визначитися з тим, який датчик руху краще вибрати, розглянемо спочатку їх різновиди.

Які бувають датчики руху і в чому їхня відмінність?

Існує кілька типів датчиків руху, вони відрізняються не лише за ціною, а й за функціоналом. Вони різняться способом виявлення об'єктів, використовуючи при цьому різні хвилі: ЕМІ; НВЧ; ІЧ; УЗ, а також є комбіновані варіанти.

  1. ІЧ – це механізм, що часто використовується в системах розумного будинку. Він визначає теплову енергію тіла (інфрачервону енергію), відстежуючи зміни температури. Як тільки інфрачервоний датчик руху нагрівається, він виявляє тепло, що випромінюється, відповідно ви відразу отримаєте повідомлення, спрацює сигналізація, включиться запис на відеокамері або будь-яка інша дія запрограмована вами.
  2. Зональні – датчики, що відбивають, випромінюють інфрачервоні промені від світлодіода і використовують відображення цих променів для вимірювання відстані до людини або об'єкта, що дозволяє виявляти, коли об'єкт переміщується в зазначеній області. Більшість інфрачервоних датчиків можуть ігнорувати тварин до певної ваги, вони мають регульований рівень чутливості для будинків з енергійними домашніми тваринами.
  3. НВЧ-сенсор. Він посилає мікрохвильові хвилі. Ці хвилі поширюються на більшу територію, ніж інфрачервоні, але за вартістю дорожчі.
  4. УЗ (ультразвукові) – працюють за допомогою імпульсів ультразвукових хвиль. Принцип роботи схожий на те, як орієнтуються у просторі кажани. Вони посилають ультразвук, який вдаряючись об предмет повертається.
  5. Motion Sensor із подвійною технологією. Комбінують кілька методів виявлення, щоб зменшити кількість хибних спрацювань. Наприклад, вони нерідко поєднують у собі інфрачервоний із мікрохвильовим сенсором. Кожен тип датчика працює у різних областях спектра – від пасивного до активного. Він стійкий до помилкового реагування на свійських тварин, оскільки вимагає, щоб два датчики спрацьовували певним чином для подачі сигналу тривоги.
  6. Вібродатчики руху виявляють невеликі коливання, які викликають люди, пересуваючись по кімнаті. Чутливість регулюється для досягнення максимального ефекту.
  7. Контактні (відчинення вікон та дверей) використовують магніт для виявлення руху на дверях або вікні. Коли датчик і відповідний магніт розсуваються під час відчинення дверей чи вікна, викликає тривогу. Їхній мінус у тому, що при розбитті вікна датчик не спрацює, оскільки розрахований на розрив контакту.
  8. Відеодатчики. Багато камер відеоспостереження використовують розширену обробку сигналу, щоб розпочати запис при виявленні руху. Камери, керовані датчиками руху, можуть заощадити місце у пам'яті, не записуючи сотні годин марних кадрів – вони фіксують лише важливі речі.

Сфера застосування Motion Sensor

Перед покупкою motion sensor насамперед необхідно визначитися з тим, яке завдання він має вирішувати.

Класичне завдання розумного сенсора вмикати/вимикати освітлення лише тоді, коли це дійсно потрібно. Якщо ми хочемо, щоб освітлення в передпокої або прохідному коридорі вмикалося, коли приходимо з вулиці додому і після того, як ми пішли світло вимкнулося, то для цього досить простого ІЧ-сенсора руху. Він сканує приміщення кілька разів на хвилину (залежно від налаштувань виробника), але не завжди. До плюсів motion sensor можна віднести:

  • працює на батарейці дуже довго – до 3 років;
  • він дуже мініатюрний у розмірі;
  • досить дешевий;
  • легко вмонтовується без спеціального обладнання.

Але якщо ви хочете, щоб приміщення сканувалося безперервно, саме датчик присутності добре вирішує це завдання. Він виявляє об'єкти, що практично не рухаються. Припустимо, коли людина спить, вона фіксуватиме ледь помітні рухи грудної клітки при вдиху/видиху. Навіть того, хто нерухомо сидить у санвузлі або лежить у ванній, він буде "бачити" і світло не вимкне. Також, якщо ви хочете, щоб у коморі або у кабінеті світло горіло тільки тоді, коли ви там перебуваєте, то це забезпечить датчик присутності. Він може навіть працювати крізь предмети. Наприклад, його можна змонтувати за картиною або розташувати над підвісною стелею, навіть при цьому датчик продовжить добре працювати. Монтується просто, як стельовий точковий світильник, він стає не помітним і отримує велику площу сканування. Таким чином, ми отримуємо чудовий сканер і не псуємо при цьому інтер'єр. З мінусів таких сканерів це:

  • ціна, яка у кілька разів вища за звичайні;
  • майже всі вимагають провідного електроживлення, через те, що приміщення сканується постійно, витрачається більше енергії.

Найкращий датчик руху для квартири та його розміщення

У каталозі Wisehome представлені датчики таких виробників: Sonoff, Tuya, Aqara, Xiaomi та їх асортимент постійно поповнюється. Найкращі датчики руху у квартиру - это Zigbee датчик движения Aqara (RTCGQ11LM). Датчик руху Aqara найакуратніший і мініатюрніший, зі знімною ніжкою та чудовими характеристиками. Він надійний в експлуатації, до нього немає претензій у тих, хто ним користується.

Де встановлювати датчики руху?

Ось кілька прикладів розташування сенсорів:

  • Закріпіть їх у вузьких місцях, наприклад, на сходовій клітці або в головному коридорі.
  • Зловмисники зазвичай прямують прямо до спальні, тому поставте датчик біля цієї кімнати або інших кімнат з цінностями, наприклад, кабінету.
  • Оцініть, куди найімовірніше проникнуть грабіжники і який шлях вони виберуть. Більшість із них проникають у будинок через парадні, задні двері або двері гаража, тому рекомендується ставити сенсори поруч із цими місцями.
  • Знайдіть стіни, вздовж яких міг би пройти злодюжка, наприклад коридор або прохід, що веде до кімнати. Датчики руху працюють найкраще, коли людина йде паралельно датчику, а не до нього.
  • Закріпіть датчик руху на стелі в отвір для точкового світильника, це не порушить інтер'єр і забезпечить найкращий огляд.
  • Встановіть датчик руху навпроти головного входу – це стосується кожної кімнати або коридору, де ви розміщуєте ці датчики, щоб вони могли відразу виявити об'єкт, що рухається.

Інтелектуальні детектори руху працюють за Wi-Fi, ZigBee, RF433, BLE (Bluetooth з низьким енергоспоживанням) і інтегруються в екосистеми Aqara Home, Ewelink, Google Home, Home Assistant, Mi Home, Tuya Smart, Yandex, Apple HomeKit. Ви можете підключити девайс до джерел світла та інших інтелектуальних пристроїв через шлюз, щоб світло вмикалося щоразу, коли є рух. Ви навіть можете використовувати програму виробника на смартфоні, щоб запланувати сповіщення про рух на свої мобільні пристрої, коли рух відбувається у певний час дня або ночі.

Якщо ви вибираєте систему безпеки, яка потребує професійної установки, експерти Wisehome знають, як налаштувати ваші датчики та інтегрувати їх в екосистему Home Assistant. Інфрачервоні датчики мають малу вагу, тому не вимагають свердління і вам не доведеться турбуватися про анкери або шпильки для гіпсокартону. Більшість конструкцій датчиків руху мають стійку ніжку чи отвори для кріплення, тому вони чудово вписуються в інтер'єр кімнати.

26 липня 2022